Pokaż przyciski
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Contact us
Ukryj przyciski

Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej inicjatywie

23 stycznia 2020

Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej inicjatywie

Pensje nauczycieli z budżetu. Przypominamy o naszej obywatelskiej inicjatywie, która jest w Sejmie – komunikat ZNP (23.01.2020)

• Nasza obywatelska inicjatywa, pod którą podpisało się ponad 340 tysięcy osób, dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa, od czterech lat czeka na dalsze procedowanie w Sejmie.

• Z zadowoleniem przyjmujemy coraz liczniejsze głosy przedstawicieli samorządów i polityków opowiadających się za wprowadzeniem takiego mechanizmu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.

• Jednocześnie domagamy się od Marszałka Sejmu natychmiastowego wznowienia prac nad obywatelskim projektem „Pensje nauczycieli z budżetu”.

Pod inicjatywą podpisało się ponad 340 tysięcy osób. Podpisy zostały złożone w Sejmie 20 czerwca 2016 roku. Pierwsze czytanie naszego obywatelskiego projektu odbyło się we wrześniu 2016 roku. Wówczas prezes ZNP Sławomir Broniarz, jako przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, wygłosił uzasadnienie do projektu. Po dyskusji wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu do dalszych prac. Od tego czasu projekt leży w tzw. sejmowej zamrażarce.

W obywatelskim projekcie proponujemy, aby środki na wynagrodzenia nauczycieli samorządowych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych były gwarantowane przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej.

Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela. Dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie – gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie.

Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu.